MAM MARZENIE
MAM MARZENIE

  Mam marzenie...

  

Jakby świat dziś wyglądał, gdybyśmy nie wymyślili tworzywa sztucznego, potocznie nazywanego plastikiem? Jakby rozwinęła się cywilizacja bez niego?

Pewnie uczeni z uniwersytetów mogliby stworzyć takie badania, symulacje i raporty.

Moje przemyślenia nie mają tu charakteru czysto chemicznego/naukowego, bo kompletnie nie znam się na składach polimerów syntetycznych, jednak wiem jedno wypełniają naszą przestrzeń do życia coraz bardziej agresywnie.

Jako dziecko uważałam, że torba plastikowa z zakupami to oznaka mojego „lepszego statusu”, bo wstyd było chodzić z siatkami bawełnianymi. Nikt nam w szkole nie tłumaczył, że korzystając z wody w butelkach, która na składach magazynowych czasem nagrzewa się do temperatur 40/50 st C, ma dla nas ogromne zagrożenie zdrowotne. Nikt nam nie mówił, że używanie woreczków foliowych i innych opakowań plastikowych zabija nas samych i otaczający nas świat. My dzieci lat ‘80 uważaliśmy tworzywo sztuczne za duży krok w bogatsze, wygodniejsze życie, w coś co funkcjonowało już na zachodzie, a u nas było wyczekiwane.

 

   

 

Może dziś jak to czytamy to sami z siebie się śmiejemy, bo co jest takiego wartościowego przy użyciu plastikowej torebki? Pewnie nic, ale nasze dziecięce odczucia wtedy były wyjątkowe.

Ilu z nas robiąc zakupy w jakimś markowym sklepie w dzieciństwie i otrzymując siatkę z jej logo ubóstwialiśmy ją? Ja na pewno i myślę, że cześć z Was też.

I jak temu pokoleniu, które dziś wychowuje swoje dzieci tłumaczyć, że ta cudowna oznaka przynależności do zachodu, bogactwa (w naszym rozumieniu) czy wygody zabija nas?

Ano niestety zabija, każdego dnia jak produkujemy kolejne plastikowe butelki, nakrętki, naczynia jednorazowe, opakowania czy słomki. Zabija nas i wypełnia naszą przestrzeń.

 

 

W kwietniu 2019 roku Victor Vescovo zanurkował w specjalnej kapsule na głębokość prawie 11 km w Rowie Mariańskim, który jest uważany za najgłębsze miejsce Oceanu Spokojnego. Zgadnijcie co na dnie tego rowu znalazł?

Tak, macie racje plastikową torbę i papierki po cukierkach.

 

 

Od wielu lat mam takie marzenie, by te plastikowe „cuda” zniknęły. Wyobrażam sobie świat piękny i pewnie wyidealizowany, ale to moje marzenia i mam do tego pełne prawo.

Marzę, by nikt nie zmuszał dzieci w krajach biednych do pracy na wysypiskach śmieci, gdzie wiemy już dziś, że nie dożyją starości bo taka praca jest dla nich śmiertelna.

Marzę, by nikt nie testował produktów np. kosmetycznych na zwierzętach tylko dlatego, że ta forma jest tańsza.

Marzę, by traktowano godnie zwierzęta, które idą na ubój i nikt im nie wpychał w gardło paszy, czy trzymał w klatkach w niewyobrażalnie złych warunkach.

Marzę, o opakowaniach biodegradowalnych i wielorazowych bezpiecznych dla nas, zwierząt i przyrody.

Marzę, by plaże znowu były piękne a morze lazurowe.

Marzę, by moje dzieci miały możliwość podróżować po świecie i cieszyły się jego pięknem.

 

  

 

Być może moje marzenia są trochę jak wołanie o pokój przez kandydatki miss Ameryki, ale to my decydujemy jak nasz świat będzie wyglądać i w jakim będą żyć nasze dzieci. Dziś nie godzę się z tym jak wygląda i edukując moje dzieci wiem, że robię krok do przodu, by szanowały to co nas otacza, a nie należy do nas.

 


 

Pamiętajmy, że to my, ludzie z krajów rozwiniętych mamy największe zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne i my dla naszego pięknego otoczenia wywalamy je tam, gdzie jest daleko.

Edukujmy siebie, nasze dzieci, otoczenie, kraj i cały świat! Segregujmy śmieci i uczmy tego nowe pokolenia, ale także pokolenia naszych rodziców i dziadków.

 

 

Będąc tak rozwiniętym społeczeństwem apeluje do naukowców, producentów i konsumentów- SZUKAJMY NOWYCH ROZWIĄZAŃ, godnych dzisiejszego świata.

Bądźmy uczciwi wobec siebie i piękna, które jeszcze dziś nas otacza.

Znajdźmy siłę w sobie!

 

Zdjęcia:

1. https://www.facebook.com/WWFpl/photos/a.352188255077/10161890268700078/?type=3&theater

2. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24784768,kolejny-rekord-w-rowie-marianskim-11-km-pod-woda-znaleziono.htmlFot. Screen YouTube / euronews

 

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl